Planując zakup tablicy typu flipchart warto zwrócić uwagę na kilka parametrów:
1. Rodzaj stojaka – najczęściej spotykanymi statywami są:
trójnóg – najczęściej spotykana forma statywu w tego typu tablicach. Do zalet należy zaliczyć stosunkowo niską wagę tablicy z tego typu rozwiązaniem, niewielkie rozmiary po złożeniu (statyw wystaje tylko nieznacznie poza obrys flipchartu) oraz niską cenę. Do wad można zaliczyć umiarkowaną stabilność tablicy po rozłożeniu. W celu poprawy tego parametru producenci stosują różnego typu wzmocnienia/usztywnienia konstrukcji (np. dodatkowe uchwyty tylnej nogi lub połączenie poprzeczką przednich nóg – „footbar”).
fot. flipchart ecoBoards magnetyczny
podstawa mobilna – występuje w różnych odmianach (pięcioramienna, okrągła itp.), natomiast cechą wspólną są kółka, w które są one wyposażone. Przeważnie jest to rozwiązanie stabilniejsze i wygodniejsze z użyciu. Tego typu konstrukcja natomiast gorzej sprawuje się w sytuacjach kiedy tablicę musimy przewozić autem. Wymaga to odkręcenia kilku śrubek i odłączenia podstawy od tablicy. Taki zestaw zajmuje znacznie więcej miejsca od flipcharta na trójnogu.
fot. flipchart Nobo Barracuda Mobile
2. Rodzaj powierzchni – najczęściej spotykane są powierzchnie melaminowe, z lakierowanej blachy oraz ceramiczne. Obecnie natomiast pojawiają się tablice z powierzchniami szklanymi oraz plexi.
3. Właściwości powierzchni – praktycznie wszystkie flipcharty posiadają powierzchnię suchościeralną, przystosowaną do pisania po niej specjalnymi markerami suchościeralnymi. Powierzchnia tablicy może być za to magnetyczna (blacha) lub niemagnetyczna (melamina).
4. Wyposażenie dodatkowe – wszystkie flipcharty wyposażone są w uchwyty na bloki, ważne natomiast żeby były regulowane (pozwala to dopasować ich rozstaw do różnych bloków). Ponadto przydatnymi akcesoriami są półka na akcesoria lub specjalny uchwyt. Ponadto to flipchart może być wyposażony w dodatkowe ramiona na kartki z bloku, dodatkowe uchwyty, linijkę itp.

fot. Flipchart Franken z dodatkowymi ramionami bocznymi
5. Rozmiar tablicy – najczęściej spotykanym rozmiarem tablic typu flipchart jest ok. 100x70cm, natomiast dostępne są także tablice w nieco mniejszym rozmiarze: 90x60cm. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze tablicy, a także później przy dokupowaniu bloków (w sklepach najczęściej spotykanym rozmiarem bloku jest 100x65cm, który może nie pasować do mniejszych tablic).
To z grubsza najważniejsze parametry na które powinniśmy zwrócić uwagę wybierając flipchart. Ponadto warto sprawdzić kto jest producentem tablicy oraz na jaki okres udziela gwarancji na produkt.