Jak wybrać ekran projekcyjny?

Wybór nowego ekranu projekcyjnego powinniśmy rozpocząć od ustalenia do czego tak naprawdę będzie on używany. Być może szukamy ekranu do sali prezentacyjnej, do klasy szkolnej lub do zastosowań domowych. Każde z tych zastosowań determinuje tak naprawdę kolejne kroki w poszukiwaniu właściwego produktu. Musimy również ustalić jakim dysponujemy budżetem. Poniżej przedstawiamy kilka prostych kroków, które pomogą w wyborze właściwego ekranu projekcyjnego.

Krok 1: Wybór rodzaju ekranu projekcyjnego

Jest to bardzo ważny etap w drodze wyboru odpowiedniego ekranu projekcyjnego. Musimy zastanowić się nad tym do jakich celów będzie wykorzystywany nasz ekran. Ze względu na zastosowanie i cechy produktu ekrany możemy podzielić na:

– Ekrany na statywie – są to ekrany projekcyjne wyposażone w składany statyw, dzięki któremu mogą one być ustawione w dowolnym miejscu. Ekrany takie stosuje się w przypadku kiedy prezentacja prowadzona jest w różnych pomieszczeniach. Dzięki składanej konstrukcji ekrany takie są łatwe do przenoszenia pomiędzy różnymi miejscami prezentacji dając użytkownikowi swobodę w dostosowaniu zestawu projekcyjnego do warunków  w danej sali. Ekrany na statywie często wykorzystywane są przez szkoły, hotele oraz często podróżujących przedstawicieli handlowych.

– Ekrany ręcznie rozwijane – jest to najprostszy typ ekranu podwieszanego na ścianie lub suficie. Ekrany takie charakteryzują się z reguły niewielkimi wymiarami (do 300 cm w podstawie) oraz lekką konstrukcją. Mechanizm zwijania powierzchni projekcyjnej obsługiwany jest za pomocą siły ludzkich rąk. Ekrany ręcznie rozwijane znajdują zastosowanie głównie w niewielkich salach projekcyjnych oraz klasach szkolnych gdzie prezentacja prowadzona jest dla 10 – 20 osób.

– Ekrany elektrycznie rozwijane – są to z reguły produkty o najwyższej cenie ale zapewniające jednocześnie największą użyteczność i funkcjonalność. W takiej konstrukcji ekranu powierzchnia projekcyjna zwijana i rozwijana jest za pomocą silnika elektrycznego wbudowanego w konstrukcję tubusu ekranu. Przy wyborze takiego ekranu szczególnie ważna jest jakość zastosowanego silnika, stabilność i głośność jego pracy oraz rodzaj sterowania. Sterować pracą takiego ekranu możemy przeważnie na dwa sposoby: za pomocą sterowania naściennego lub za pomocą pilota bezprzewodowego. Warto wybierać rozwiązania producentów, którzy dołączają sterowanie bezprzewodowe w zestawie razem z ekranem. Unikniemy w ten sposób dodatkowych kosztów w przyszłości. Ekrany tego typu stosowane są głównie w większych salach czy aulach szkolnych. Elektryczne sterowanie znacznie ułatwia pracę w przypadku dużych, dochodzących nawet do 6 metrów w podstawie wymiarach ekranów. Ze względu właśnie na duże wymiary ekranów często stosowanym rozwiązaniem jest krawędziowe napinanie powierzchni projekcyjnej. W takim ekranie płótno projekcyjne po obu stronach napinane jest za pomocą specjalnych linek (napinaczy) dzięki czemu eliminuje się efekt tzw. fałdowania powierzchni.

– Ekrany ramowe – są to rozwiązania, w których powierzchnia projekcyjna rozpięta jest na stałe na specjalnej konstrukcji (ramie) bez możliwości zwijania. Taka konstrukcja zapewnia doskonałe napięcie powierzchni projekcyjnej. Ekrany ramowe podzielić można na ekrany naścienne, które znajdują zastosowanie szczególnie w kinie domowym oraz ekrany na składanej ramie, które z kolei często stosowane są do projekcji na imprezach plenerowych. Ekrany ramowe o składanej konstrukcji (typu FOLD) z reguły wyposażone są w skrzynię transportową, która pozwala na przewożenie całej konstrukcji. Często również ekrany typu FOLD wyposażone są w powierzchnię projekcyjną do projekcji tylnej umożliwiając w ten sposób wyświetlanie obrazu z tyłu ekranu.

Krok 2: Wybór odpowiedniego wymiaru ekranu

W obecnych czasach ekrany projekcyjne stosowane są do wyświetlania różnego rodzaju treści, od prezentacji biznesowych do filmów w zestawach kina domowego. Dlatego też wybranie odpowiedniego wymiaru ekranu jest szczególnie ważne zarówno ze względu na komfort uczestników prezentacji jak i z uwagi na czytelność wyświetlanego materiału. Poniżej znajdą Państwo prosty schemat obrazujący w jaki sposób wybrać odpowiedni wymiar ekranu projekcyjnego.

Na rysunku widać, że prawidłowe dobranie wymiarów ekranu zależy od wielkości sali, ilości osób oglądających prezentację oraz odległości pierwszego oraz ostatniego rzędu oglądających od ekranu.

Krok 3: Odpowiedni format ekranu

Zastosowanie odpowiedniego ekranu projekcyjnego uzależnione jest również od tego jakim projektorem dysponujemy. Najważniejszym parametrem w tym przypadku jest format wyświetlanego obrazu. Wyróżniamy kilka podstawowych formatów ekranów projekcyjnych:

4:3 – najbardziej popularny format wykorzystywany powszechnie w salach prezentacyjnych oraz szeroko pojętej edukacji. Popularność tego formatu ekranów spowodowana jest przez sprzedaż projektorów multimedialnych. Od lat projektory wyświetlające obraz w formacie 4:3 to najpopularniejsza grupa urządzeń. Format ten wykorzystywany jest do prezentowania treści z komputerów, głównie prezentacji biznesowych lub programów edukacyjnych.

16:10 – Format ekranów stosowany głównie w biznesie. Odpowiada on idealnie proporcji obrazu w nowoczesnych notebookach co sprawia, że w momencie prezentacji nie trzeba przełączać rozdzielczości w komputerze. Taka proporcja obrazu daje również (dzięki wyższej rozdzielczości) komfort prezentacji materiałów biznesowych.

16:9 – Format ekranów stosowany przede wszystkim w ekranach i projektorach do kina domowego. Jest to proporcja ekranu odpowiadająca rozdzielczościom HD (1280×720) oraz FullHD (1920×1080), które stosowane są powszechnie w filmach i telewizji cyfrowej.

Krok 4: Rodzaj powierzchni projekcyjnej

Producenci ekranów projekcyjnych prześcigają się w dostarczaniu coraz to nowych rodzajów powierzchni projekcyjnych. Podstawowe rodzaje powierzchni projekcyjnych to:

– Powierzchnia biała – Stosowana przeważnie w ekranach projekcyjnych przeznaczonych dla biznesu i edukacji. Charakteryzuje się tym, że w dość znacznym stopniu odbija światło kierowane na ekran z projektora więc zapewnia wyraźny i widoczny obraz nawet w warunkach sporego nasłonecznienia.

–  Powierzchnia szara – Używana głównie w ekranach tzw. do kina domowego. Zapewnia ona większy kontrast oglądanego obrazu przy jednoczesnym rozproszeniu części światła z projektora. Dlatego też jest ona z regóły polecana do instalacji w pomieszczeniach o dobrym zaciemnieniu.

– Powierzchnia do projekcji tylnej – jest to materiał i transparentnej strukturze używany do wyświetlania obrazów z projektora umieszczonego z tyłu ekranu. Ten rodzaj powierzchni stosowany jest głównie w ekranach ramowych typu FOLD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *